Internaţionalul moldovean Cătălin Carp, care a primit un cartonaş galben în minutul 56, a fost titular, fiind înlocuit de Dragoş Nedelcu, în minutul 60, schimbarea realizată de Hagi a fost câştigătoare, 13 minute după intrarea pe teren, după gafa incredibilă a portarului gorjenilor, David Lazar, Nedelcu a marcat golul victoriei.

În prima repriză, Viitorul a ratat cele mai multe ocazii, însă Pandurii Târgu Jiu a avut cea mai mare şansă, la bara lui Ovidiu Herea.

Echipa lui Hagi a câştigat pentru prima oară din ultimele cinci dueluri directe cu Pandurii, pe care o învinsese ultima dată în martie 2015, scor 4-0.

A fost al doilea eşec consecutiv al Pandurilor şi al patrulea joc consecutiv fără înfrângere pentru Viitorul.

Constănţenii au urcat pe podium, cel puţin până mâine, cu 17 puncte, două în plus faţă de gorjenii lui Grigoraş, aflaţi momentan pe ultimul loc care duce în play-off.