Babos a câştigat, joi, cu scorul de 6-2, 6-4, partida disputată cu olandeza Richel Hogenkamp, locul 165 WTA, venită din calificări, după o oră şi 17 minute de joc. Astfel, Timea a ajuns în runda a treia pentru prima oară în carieră, nereuşind până la această ediţie să câştige niciun meci pe tabloul principal de la Flushing Meadows.

Simona Halep a învins-o de două ori pe Babos în cele trei meciuri disputate: 7-5, 6-1, în sferturile de finală ale turneului de la Bucureşti, în 2013, şi 6-4, 6-0, în optimi la Guangzhou, în 2015. Singurul eşec al sportivei noastre a venit în Fed Cup, în 2014, 6-1, 5-7, 6-3.

Simona Halep, locul 5 WTA şi cap de serie numărul 5, a trecut, joi, cu scorul de 6-3, 6-4, de Lucie Safarova din Cehia, locul 44 WTA, calificându-se în turul al treilea al US Open, ultimul Grand Slam al anului.