Lusitanii au condus până în minutul 89, atunci când Ronaldo a adus egalarea, marcând în poarta echipei care l-a lansat în fotbalul mare. Golul de 3 puncte al madrilenilor a fost înscris de Alvaro Morata în al patrulea minut de prelungiri.

Barcelona a reuşit cea mai categorică victorie a primei etape. Formaţia lui Luis Enrique a învins cu 7-0 pe Celtic Glasgow, într-o partidă în care Messi a marcat un hat-trick. Victorii la scor au obţinut şi două formaţii din Germania. Bayern şi Borussia Dortmund au câştigat cu5-0 şi 6-0. Singurul meci fără gol marcat a avut loc la Torino, între Juventus şi Sevilla.

Singurul român care a evoluat în prima etapă din faza grupelor a fost Cosmin Moţi. Fundaşul central a fost pe teren toate cele 90 de minute în remiza obţinută de Ludogorets pe terenul lui FC Basel.

Grupa A:

PSG - Arsenal 1-1 ('1 Cavani / '78 A. Sanchez)
Basel - Ludogorets 1-1 ('80 Steffen / '45 Cafu)

Grupa B:

Dinamo Kiev - Napoli 1-2 ('26 Garmash / '36, '45 Milik). Sydorchuk (D. Kiev) a fost eliminat în minutul 68.
Benfica - Beşiktaş 1-1 ('12 Cervi / '90 Talisca)

Grupa C:

Barcelona - Celtic, în direct la Pro TV 7-0 ('3, '27, 60 Messi, '50 Neymar, '59 Iniesta, '75, '88 Suarez)
Manchester City - Monchengladbach 4-0 (Aguero '9, pen. '28, '77, Iheanacho '90+1)

Grupa D:

Bayern - Rostov 5-0 ('28 Lewandowski - pen., '45 Muller, '53, '61 Kimmich, '90 Bernat)
PSV - Atletico 0-1 ('43 Saul) VIDEO

Grupa E:
Leverkusen - CSKA Moscova 2-2 (Mehmedi '9, Calhanoglu '15 / Dzagoev '36, Eremenko '38)
Tottenham - Monaco 1-2 (Alderweireld '45 / Bernardo Silva '15, Lemar '31)

Grupa F:
Real Madrid - Sporting 2-1 (Cristiano Ronaldo '89, Morata '90+4 / Bruno Cesar '48)
Legia - Dortmund 0-6 (Gotze '7, Sokratis '16, Bartra '17, Guerreiro '51, Castro '76, Aubameyang '87)