Phelps, în vârstă de 31 de ani, se află la a 23-a medalie olimpică şi a declarat, înainte de startul JO, că îşi propune să câştige 4 medalii de aur la Rio.

În vârstă de 31 ani, Michael Phelps va mai concura la Olimpiada de la Rio de Janeiro în probele individuale de 100 m şi 200 m fluture, precum şi în cea de 200 m mixt, putându-şi îmbunătăţi astfel impresionantul palmares.

Americanul, triplu campion olimpic atât la 100 m fluture cât şi la 200 m mixt, speră să devină, la Rio, al treilea sportiv din istorie care câştigă aurul în aceeaşi probă la patru ediţii consecutive ale Jocurilor Olimpice, pentru a se alătura astfel atleţilor Car Lewis (lungime) şi Al Oerter (disc)

Clasamentul final al probei de 4x100 m liber:
1. SUA (Caeleb Dressel, Michael Phelps, Ryan Held, Nathan Adrian) 3min.09sec.92/100
2. Franţa (Mehdy Metella, Fabien Gilot, Florent Manaudou, Jérémy Stravius) 3min.10sec.53/100
3. Australia (James Roberts, Kyle Chalmers, James Magnussen, Cameron McEvoy) 3min.10sec.53/100.

Katie Ledecky, campioană olimpică şi record mondial la Rio

Katie Ledecky a câştigat titlul mondial la 400 metri liber şi a stabilit un record mondial, cu timpul de trei minute, 56 secunde şi 46 sutimi.

Katie Ledecky a fost urmată de sportiva din Marea Britanie Carlin Jazz (4'01"23) şi de americanca Leah Smith (4'01"92).

La 100 metri bras, britanicul Adam Peaty a a câştigat proba cu record mondial, în 57 secunde şi 13 sutimi, fiind urmat de Cameron Van Der Burgh (58''69) şi de Cody Miller (58''87).