Cu fundaşul moldovean integralist, formaţia Turcă a obţinut o remiză, scor 2-2, cu echipa din Croaţia, Rijeka, asigurându-şi locul în următoarea fază a competiţiei.

Tabela a fost deschisă, după 25 de minute de joc, prin atacantul echipei din Rijeka, Roman Bezjak.

Până la pauză, Basaksehir a reuşit să restabilească egalitatea pe tabela de marcaj prin Edin Visca.

Odată ieşiţi de la vestiare, gazdele au intrat din nou în avantaj. În minutul 50, croaţii au obţinut un penalty. Lovitura de la punctul cu var a fost perfect executată de Roman Bezjak, care şi-a trecut în cont dubla.

Peste 24 de minute, echipa lui Epureanu a dat lovitura. Edin Visca a profitat de greşeala portarului advers şi a trimis fără mari  deficultăţi mingea în plasă.

În urma acestui rezultat, Basaksehir şi-a asigurat prezenţa în play-off .

Următoarea fază a Ligii Europei se va desfăşura în perioda 18-25 august.