Neymar a deschis scorul în minutul 25, din lovitură liberă, iar Brazilia a intrat în avantaj la pauză, deşi nemţii au trimis mingea în bară de trei ori în prima repriză.

În minutul 59, căpitanul naţionalei germane, Max Meyer, a restabilit egalitatea. Cele două formaţii nu au mai marcat până la finalul prelungirilor, iar câştigătoarea s-a decis la penalty-uri, unde germanul Nils Petersen a ratat, iar Neymar a înscris golul victoriei.

La finala de pe Maracana au asistat 78.000 de oameni. Brazilienii mai disputaseră patru finale olimpice, în 1984, 1988 şi 2012, însă este prima oară când cuceresc medalia de aur. Medalia de bronz a fost câştigată de Nigeria, care a învins Honduras în finala mică, scor 3-2.

Echipele de start:

Brazilia: Weverton - Zeca, Marquinhos, Rodrigo Caio, Douglas Santos - Walace, Renato Augusto, Neymar - Gabriel Jesus, Gabriel Barbosa, Luan

Germania: Horn - Toljan, Ginter, Süle, Klostermann - S. Bender - Brandt, L. Bender, M. Meyer, Gnabry - Selke