Trupa lui Didier Deschamps şi-a făcut meciul mai uşor încă din minutul 12, când Giroud a deschis scorul. Opt minute mai târziu Pogba a marcat şi el şi părea că Islanda nu mai are nicio şansă. Până la pauză Payet a mai înscris o dată, iar cu câteva secunde înaintea fluierului de final al primei reprize Griezmann a stabilit scorul pauzei, 4-0.

După revenirea de la vestiare, Islanda a continuat să atace chiar dacă risca să se descopere şi în minutul 56 a marcat golul de onoare prin Sigthorsson. Giroud n-a vrut să-i lase pe islandezi să se apropie şi a păstrat diferenţa trei minute mai târziu când a înscris. Scorul final a fost stabilit de islandezul Bjarnason, cu 6 minute înainte de sfârşitul celor 90 de minute.