Învinşi de Juventus în meciul precedent, englezii au ratat prima ocazie a partidei de la Melbourne, prin puştiul Onomah, care a zguduit transversala din apropiere în minutul 10.

Vicecampioana Europei a avut din nou şansă 12 minute mai târziu, la execuţia lui Lamela, când mingea a lovit din nou bara porţii lui Oblak.

Spaniolii au trecut în avantaj cu cinci minute înainte de pauză. Godin a profitat de o deviere nefericită a lui Onomah la lovitura liberă executată de Gabi şi a trimis în poartă din câţiva metri.

În partea a doua, a iesit la rampa Jan Oblak. Portarul lui Atletico a scos mai întâi şutul lui Mason, apoi s-a remarcat la execuţia din lovitură liberă a lui Janssen.

S-a terminat 1-0 pentru finalista ultimei ediţii a Ligii Campionilor, iar Tottenham suferă a doua înfrângere la ICC.