Lincoln Red Imps, campioana din Gibraltar, a reuşit, marţi, una dintre cele mai mari surprize din istoria modernă a calificărilor pentru Champions League, învingând cu 1-0 marele Celtic Glasgow, în manşa întâi a celui de-al doilea tur preliminar.

Celtic a avut două bare, iar unicul gol al întâlnirii de pe Victoria Stadium a fost înscris în minutul 48, de Lee Casciaro (34 de ani). Este vorba de acelaşi fotbalist care a marcat şi golul naţionalei din Gibraltar la Glasgow, pe terenul Scoţiei, anul trecut, în meciul pierdut de naţionala sa cu 1-6. Peste două săptămâni, acesta va reveni la Glasgow, la returul de pe Celtic Park.

Şi maltezii de la Valletta i-a dat emoţii campioanei Serbiei, Steaua Roşie Belgrad. Outsiderii au condus până în minutul 66, dar câştigătoarea Cupei Campionilor Europeni din 1991 a reuşit să întoarcă scorul şi să învingă cu 2-1.