Jucătoarea din Cehia a continuat să profite de nesiguranţa româncei şi s-a detaşat, 3-0. Simonei nu i-a ieşit nimic aproape în primul act, pe care l-a pierdut, 3-6, dar a început excelent setul secund. A câştigat game-ul pe propriul serviciu fără să piardă niciun punct.

Halep a profitat de prima minge de break din game-ul al doilea, dar Krejcikova a reuşit să egaleze situaţia la break-uri în setul secund. A fost singura realizare a sportivei din Cehia, pentru că Simona a reuşit să se concentreze şi să trimită meciul în decisiv, după ce a câştigat cu 6-1, într-un set în care Krejcikova nu şi-a făcut niciodată serviciul.

Halep a intrat într-un ritm pe care jucătoarea din Cehia nu l-a putut ţine. A început setul decisiv cu un game câştigat la 0 pe serviciul adversarei şi nu s-a oprit. Şi-a adjudecat actul decisiv cu 6-1 şi merge în optimile de finală, acolo unde o va întâlni pe Isabella Shinikova.

Simona a încheiat meciul cu 3 aşi în timp ce Barbora a reuşit doar unul. Cehoaica a avut însă 8 duble greşeli, faţă de doar 3 ale lui Halep. Cu această victorie, principala favorită a turneului dotat cu premii totale de 226.750 de dolari şi-a asigurat un cec de 3.310 dolari şi 30 de puncte WTA.

Alte două jucătoare din România au obţinut marţi calificarea în optimile de finală ale turneului de la Bucureşti. Monica Niculescu a învins-o pe Andreea Mitu (6-2, 6-4) în timp ce Patricia Ţig a trecut de Ioana Mincă (7-6, 6,3)