Astfel, ţintarul sferturilor este complet, o întâlnire detaşându-se clar ca încărcătură: Germania - Italia, două dintre formaţiile care au arătat cel mai bine la turneul final din Franţa.

Cel mai dezechilibrat duel pare la prima vedere cel dintre Franţa şi Islanda, dar, având în vedere parcursul de până acum al lui Sigurdsson&Co, ar fi o greşeală pentru băieţii lui Deschamps să se considere dinainte învingători.

Vă propunem mai jos un scurt istoric al confruntărilor directe dintre echipele calificate în sferturile Euro.

Polonia - Portugalia (Joi, 30 iunie, Stade Velodrome - Marsilia, ora 22:00)

Avantaj minim pentru echipa al cărui exponent este în acest moment Cristiano Ronaldo. În 10 întâlniri directe, lusitanii s-au impus de patru ori, de alte trei dăţi terminând la egalitate. Ultima întâlnire directă s-a consemnat în urmă cu patru ani: într-un amical disputat în primăvara lui 2012, cele două combatante remizau fără goluri.

Ţara Galilor - Belgia (Vineri, 1 iulie, Stade Pierre-Mauroy - Lille, ora 22:00)

Una dintre cele mai consumate rivalităţi în ultimii ani. Cele două formaţii au fost în aceeaşi grupă atât în preliminariile pentru Mondialul brazilian, cât şi pentru Euro 2016. Deşi Belgia a plecat mereu favorită, "dracii roşii" s-au impus într-un singur meci dintre cele patru.

În total, s-au consemnat 12 confruntări directe între cele două formaţii, Belgia având un avantaj minim: cinci victorii, trei egaluri, patru înfrângeri.

Italia - Germania (Sâmbătă, 2 iulie, Stade de Bordeaux - Bordeaux, ora 22:00)

Cele două echipe s-au întâlnit de opt ori în cadrul campionatelor europene şi mondiale, Italia obţinând patru victorii, în timp ce patru dispute s-au terminat la egalitate. Cel mai important duel s-a disputat în 1982, în Spania, atunci când Italia s-a impus în finala Campionatului Mondial, cu 3-1.

Un alt meci incredibil dintre cele două forţe ale fotbalului mondial s-a disputat în 1970, în semifinalele CM din Mexic, acolo unde Italia s-a impus cu 4-3 în prelungiri, disputa fiind denumită "Partida secolului".

Ultimele două întâlniri directe au adus alte două rezultate mari ale italienilor, care au eliminat Germania în semifinale, atât la Euro 2012 (2-1), cât şi la Cupa Mondială din 2006 (2-0, chiar pe terenul nemţilor).

În total, cele două mari puteri europene s-au întâlnit de 33 de ori, Italia obţinând 15 succese, Germania 8 (toate în partide amicale), în timp ce 10 meciuri s-au încheiat la egalitate.

Franţa - Islanda (Duminică, 3 iulie, Stade de France - Saint-Denis, ora 22:00)

O rivalitate tranşată într-o singură direcţie până în prezent. În 11 confruntări directe, islandezii nu au cunoscut încă gustul victoriei. Franţa are 8 succese, dintre care primul, scor 8-0, reprezintă unul dintre cele mai usturătoare eşecuri suferite de nordici în istorie.

Ultima întâlnire directă a avut loc în 2012, într-un amical, când "cocoşii" se impuneau cu 3-2 prin reuşitele lui Debuchy, Ribery, Rami (acesta din urmă e suspendat pentru cumul de cartonaşe).