Grupa B este, poate, cea mai echilibrată de la acest turneu final, din moment ce Rusia, ultima clasată, poate termina pe locul doi în cazul unui succes contra galezilor. Sigur, în ierarhia finală, va conta şi rezultatul din celălalt meci al zilei, dintre Anglia şi Slovacia.

Deocamdată, ex-sovieticii au un singur punct din două partide. Berezuţki a fost cel care a salvat un punct în prelungirile meciului cu Anglia, scor 1-1. În al doilea meci disputat, Rusia a pierdut în fata Slovaciei, scor 1-2. Weiss (32) şi Hamsik (45) au marcat golurile slovacilor, iar Gluşakov a redus din diferenţă în minutul 80.

De cealaltă parte, Ţara Galilor are 3 puncte în Grupa B, după ce a reuşit prima victorie din istorie la un Campionat European contra Slovaciei, scor 2-1. Gareth Bale a deschis scorul pentru galezi (10), Slovacia a egalat prin Duda (61), iar golul victoriei a fost înscris de Kanu în minutul 81. În a doua etapă, Ţara Galilor a pierdut în faţa Angliei, scor 1-2.