Românii au fost de nerecunoscut după pauză. Cu doar două goluri primite în preliminarii, jucătorii antrenaţi de Anghel Iordănescu au scos de trei ori mingea din poartă într-un sfert de oră. Zincenko a profitat de gafa lui Chiricheş (48) şi a dus-o pe Ucraina la conducere. Tătăruşanu a respins şutul lui Şevciuk (53), dar nu a mai putut interveni la execuţia lui Konpleanka (56).

Imediat după, Maxim a greşit o pasă la mijlocul terenului şi Iarmolenko a făcut 4-1 (59). Cu un sfert de oră înainte de final, Denis Alibec a redus din proporţiile scorului. Atacantul Astrei a înscris din lovitură liberă. Nicuşor Stanciu a readus speranţele la un rezultat pozitiv - a plasat perfect mingea lângă bară, cu un şut din marginea careului (85). Nu a mai fost timp de încă o reuşită şi Ucraina s-a impus cu 4-3.