Milsami Orhei şi FC Zaria se vor bate pentru mult râvnitul trofeu, într-un meci care se va disputa astăzi, ora 20:00, la stadionul Zimbru.

Drumul spre finală al „vulturilor-roşii” a început în optimi,contra formaţiei din Divizia B, Intersport, pe care au învins-o fără mari probleme cu 6-1. Suvorov, Dulghier, Cojocari, Andronic, Monday şi Zarichniuk au adus victoria orheienilor.

De partea cealaltă, FC Zaria a trecut cu 3 la 0de echipa din liga secundă, Gagauziya-Oguzsport. Lassina Dao deschidea scorul în meciul de la Bălţi, iar Oşibco înscria pentru doi la zero în repriza secundă, ca, mai apoi, ucraineanul Andrei Iakovlev să închidă tabela.

În sferturi, cele două formaţii au trecut cu aceeaşi uşurinţă de adversari. Milsami a învins-o în deplasare pe Dinamo-Auto cu 3-0. Cojocari, Antoniuc şi Dulghier au dus pe campioană în semifinalele Cupei. FC Zaria a obţinut o nouă victorie acasă, de data aceasta contra ultimei clasate, Saxan Ceadâr-Lunga. Bălţenii au înscris de 5 ori în poarta oaspeţilor şi au primit un singur gol, în victoria cu 5 la 1, care îi ducea în penultima fază a competiţiei.

În semifinale cele două echipe au avut parte de ce cei mai tari adversari. Milsami a întâlnit Dacia la Orhei, iar FC Zaria a făcut deplasarea la Tiraspol, acolo unde urma să joace cu Sheriff. Echipa lui Adrian Sosnovschi a avut parte de un meci incendiar. Radu Mîţu a leşinat pe teren după ce a fost accidentat grav de Cemîrtan şi a fost transportat la spital. După cele 90 de minute, sorul a rămas 0 la 0 şi partida a fost trimisă în prelungiri. „Vulturii-roşii” au jucat mai ofensiv şi au marcat golul victoriei prin Sidorenco, reuşită care o aduce pe Milsami în finala Cupei Moldovei.

În celălalt duel, băieţii lui Igor Rakhaev au avut nevoie şi ei de prelungiri pentru a se califica în finală. Slinkin a deschis scorul în minutul 63, iar „viespile” au egalat prin Gânsari în minutul 90 plus 5 şi partida a fost decisă în timpul adiţional. Gheorghe Boghiu a fost eroul lui FC Zaria, care a calificat-o pentru a 2-a oară în istorie pe echipa din nordul Moldovei în finala Cupei, trofeu pe care orheienii l-au câştigat în sezonul 2011-2012.

Partida dintre Milsami Orhei şi FC Zaria va avea loc miercuri, 25 mai, la ora 20.00 pe stadionul Zimbru din capitală.