Catalanii lui Luis Enrique au rezolvat încă din prima repriză soarta partidei de la Granada şi au devenit campioni în Spania pentru a 24-a oară în istorie după victoria cu 3-0 din Andaluzia.

Din ultimele 11 campionate, Barca a cucerit nu mai puţin de opt. Chiar şi aşa, gruparea blaugrana este la opt titluri distanţă de marea rivală, Real Madrid.

Evoluţiile de excepţie ale tripletei de vis, Messi - Suarez - Neymar, au fost şi în acest sezon principala armă a echipei lui Luis Enrique.

Cei trei au marcat nu mai puţin de 90 din cele 112 goluri ale Barcelonei din actualul sezon al "ligii stelelor".

Luis Suarez a cucerit trofeul de golgheter în Spania şi e aproape câştigător al “Ghetei de Aur” a Europei.

Fostul golgheter al lui Liverpool a înscris 40 de goluri în actuala stagiune din La Liga.

Lionel Messi s-a oprit la 26 de goluri în campionat, iar brazilianul Neymar la 24.

Eliminată de Atletico Madrid din sferturile Ligii Campionilor pentru a doua oară în trei ani, Barca are în acest sezon şansa celui de-al doilea event consecutiv.

Gruparea blaugrana înfruntă Sevilla în finala Cupei Spaniei, pe Vicente Calderon din Madrid, duminică, 22 mai, de la ora 22.30.