"Minerii" au deschis scorul în ultimul minut al primei reprize, după un voleu norocos al lui Yaroslav Rakitsky. Cu un sfert de oră înainte de final, Ferreyra a finalizat din apropiere, după un assist perfect al lui Marlos. Gazdele au marcat singurul gol, în minutul 89, prin Eduardo.

Pentru Şahtior, aceasta este a patra victorie în fazele eliminatorii ale aceastei ediţii de Europa League, după ce a eliminat Schalke, după 0-0 (acasă) şi 3-0 (deplasare), în "şaisprezecimi", şi Anderlecht, după 3-1 (a) şi 1-0 (d).

Astfel, Il Luce a făcut un pas important către a treia semifinală de cupă europeană, după cea din ediţia 2008-2009, atunci când Şahtior a şi reuşit să câştige trofeul, după o finală cu Werder Bremen (2-1).

Lucescu a ajuns în penultimul act din Cupa Cupelor, în ediţia 1989-90, atunci când era pe banca lui Dinamo, fiind oprit de Anderlecht, după o dublă înfrângere cu acelaşi scor, 0-1.