Înainte de premierea câştigătorilor maratonului, pe scena au evoluat artiştii autohtoni, care au interpretat piese incendiare pentru a anima publicul.

La scurt timp după aceasta s-a desfăşurat ceremonia de premiere a maratoniştilor, care au alergat pe străzile principale ale capitalei noastre distanţa de 42 km 195 m. Titlul de campion al Maratonul din Chişinău l-a obţinut Vitalie Gheorghiţă (Моldova). Argintul l-a cucerit Olanda Marcin (Polonia), iar al treilea loc i-a revenit lui Liviu Croitoru (Моldova). Următorii finalişti ai maratonului sunt: Igor Ţîmbalari – locul 4; Clanton Styleer (SUA) – locul 5; Maxim Anfinov (Federaţia Rusă) – locul 6.

JE6A7729Maratonul a fost o luptă aprigă şi pentru reprezentantele sexului frumos. Astfel, câştigătoarea probei de 42 km a devenit Nadejda Anfimova (Federaţia Rusă), pe locul doi s-a situat Anastasia Averianova (Federaţia Rusă), iar pe locul trei – Anastasia Lungu(Moldova). Prin urmare, a patra finalistă a maratonului de astăzi este Alexandra Kirilova (Ucraina), pe locul 5 s-a situat Irina Matcovschi (Moldova), iar pe locul 6 – Edith Kees (Ungaria).