Fără presiunea rezultatului, echipa română a început bine meciul şi s-a impus la tie-break cu 7-5 în primul set, după o oră şi cinci minute de joc. În cel de-al doilea set, la 6-5, Dulgheru şi Begu au avut o minge de meci, dar au ratat-o, iar perechea germană a dus jocul în tie-break unde s-a impus cu 7-4. În super tie-break, Beck/Goerges a câştigat cu 10-7 şi şi-a adjudecat victoria.

Meciul, care a durat două ore şi 22 de minute, a avut o asistenţă redusă, majoritatea spectatorilor plecând după meciul pierdut de Monica Niculescu în faţa jucătoarei germane Andrea Petkovic.

În cele cinci partide ale confruntării România - Germania s-au înregistrat următoarele rezultate:

Irina Begu - Angelique Kerber 2-6, 3-6, Simona Halep - Andrea Petkovic 6-4, 6-7 (5), 6-4;
Simona Halep - Angelique Kerber 2-6, 2-6, Monica Niculescu- Andrea Petkovic 6-0, 6-7 (1), 3-6
Alexandra Dulgheru/Irina Begu - Annika Beck/Julia Goerges 7-6 (5), 6-7 (4), 7-10.

România va juca în 2017 în Grupa Mondială II, în timp ce Germania va evolua în acelaşi an în Grupa Mondială.

Germania ocupă locul 4 în clasamentul Fed Cup, iar România se află pe 9.