Nico Rosberg a obţinut al 23-lea pole-position din carieră la finalul calificărilor pentru Marele Premiu de Formula 1 al Chinei. Rosberg a rulat precaut întregul weekend, până în turul decisiv din Q3. Liderul clasamentului general a fost mai rapid decât australianulDaniel Ricciardo cu peste jumătate de secundă.

Rosberg va pleca din grilă cu pneuri soft, deoarece, potrivit regulamentului, cu aceste softuri a încheiat secvenţa Q2. Principalii săi adversari, Kimi Raikkonen şi Sebastian Vettel, vor folosi la start supersofturile. Piloţii Ferrari s-au calificat în linia a doua, pe locurile 3 şi 4.

În ultimele tururi cronometrate, Raikkonen şi Vettel au greşit în puncte distincte. În cea de-a treia linie se vor afla Valttieri Bottas şi Daniil Kvyat.

Lewis Hamilton, retrogradat 5 poziţii pe grilă, după schimbarea cutiei de viteze, va avea o strategie diferită de cea a lui Rosberg. Hamilton a fost ultimul la finalul calificărilor şi va pleca, cel mai probabil, de pe linia boxelor.

Campionul mondial este pilotul cu cele mai multe victorii în China - 4 la număr, dar şi cele mai multe clasări pe podium - 7. Calificările din Shanghai au fost întrerupte cu steag roşu de nu mai puţin de două ori. Prima dată, după accidentul germanului Pascal Wehrlein, care a pierdut controlul maşinii pe linia de start sosire. A doua oară, după ce Nico Hulkenberg s-a oprit după virajul 10 din cauză că roata stanga faţă nu fusese fixată.

Grila de start pentru MP de F1 al Chinei:
Prima linie:
Nico Rosberg (Germania/Mercedes) 1:35.402
Daniel Ricciardo (Australia/Red Bull - TAG Heuer)

Linia a 2-a:
Kimi Raikkonen (Finlanda/Ferrari)
Sebastian Vettel (Germania/Ferrari)

Linia a 3-a:
Valtteri Bottas (Finlanda/Williams-Mercedes)
Daniil Kviat (Rusia/Red Bull - TAG Heuer)

Linia a 4-a:
Sergio Perez (Mexic/Force India - Mercedes)
Carlos Sainz Jr (Spania/Toro Rosso - Ferrari)

Linia a 5-a:
Max Verstappen (Olanda/Toro Rosso - Ferrari)
Nico Huelkenberg (Germania/ Force India - Mercedes)

Linia a 6-a:
Felipe Massa (Brazilia/Williams-Mercedes)
Fernando Alonso (Spania/McLaren)

Linia a 7-a:
Jenson Button (Marea Britanie/ McLaren)
Romain Grosjean (Franţa/ Haas - Ferrari)

Linia a 8-a:
Marcus Ericsson (Suedia/Sauber - Ferrari)
Felipe Nasr (Brazilia/Sauber - Ferrari)

Linia a 9-a:
Kevin Magnussen (Danemarca/Renault)
Esteban Gutierrez (Mexic/Haas - Ferrari)

Linia a 10-a:
Jolyon Palmer (Marea Britanie/Renault)
Rio Haryanto (Indonezia/ Manor - Mercedes)

Linia a 11-a:
Pascal Wehrlein (Germania/Manor - Mercedes)
Lewis Hamilton (Marea Britanie/Mercedes)

Marele Premiu de Formula 1 al Chinei va putea fi urmarit duminică, de la ora 09:00.