Sheriff Tiraspol şi Dacia Chişinău s-au impus în primele lor meciuri oficiale ale anului 2016.

Viespile au învins, pe teren propriu, formaţia nordului, Zaria Bălţi, scor 1-0, prin reuşita lui Artur Patraş din minutul 60.

Sheriff continuă să fie lider cu 40 de puncte.

Lupii-galbeni au avut de furcă în deplasarea de la Nisporeni, în cele din urmă au marcat golul victoriei prin Zastavnîi în minutul 75.

Dacia este la egalitate de puncte cu Sheriff, 40, în timp ce Speranţa rămâne pe locul 4 cu 25 de puncte, cu unul mai mult decât Zaria Bălţi, care este pe poziţia următoare.

Cu multe schimbări în lot, pe banca tehnică şi în staff-ul administrativ, Zimbru Chişinău nu a putut învinge Academia. Partida s-a încheiat cu scor alb, 0-0. La Academia au debutat Alexandr Suvorov, Alexandru Vremea, Sergiu Cojocari şi Iulian Erhan.

Trupa lui Simao Freitas rămâne pe locul al treilea în clasament, cu 33 de puncte. Academia, cu 10 puncte, este pe locul 9.