Griezmann a deschis scorul din lovitură liberă, iar Giroud a dublat avantajul oaspeţilor. Partida a fost apoi întreruptă pentru a-l omagia pe Johann Cruyff pe arena care în curând îi va purta numele.

Olandezii au redus din diferenţă în debutul reprizei secunde prin De Jong, care a finalizat cu mâna, un henţ nevăzut de brigada de arbitri. Chiar dacă au fost dominaţi în marea parte a partidei, olandezii au reuşit egalarea cu 5 minute înainte de final prin Affelay, tot la o fază fixă.

Reacţia Franţei a fost însă promptă, iar Matuidi a adus victoria echipei lui Didier Deschamps, cu 3-2. Înainte de confruntarea cu România de la Euro, Franţa va mai juca trei partide amicale, toate pe teren propriu, cu Rusia, Camerun şi Scoţia.