Novak Djokovic a avut nevoie de mai bine de două ore să-l elimine pe Jo Wilfred Tsonga în sferturi la Indian Wells. De patru ori campion al Mastersului, liderul ATP a s-a impus în ambele seturi după tie-break. Pentru un loc în marea finală, deţinătorul trofeului se va duela cu rivalul Rafael Nadal.

Spaniolul a ajuns în semifinale după a noua victorie în zece meciuri cu japonezul Nishikori. În duelul locurilor 5 şi 6 din clasamentul ATP, Nadal, care este de trei ori campion al turneului californian, a tranşat meciul în două seturi, scor 6-4, 6-3, după o oră şi 34 de minute de joc. Meciul din semifinala cu Djokovic reprezintă reeditarea finalelor din 2007 şi 2011 în care cei doi şi-au împărţit victoriile.

Prima semifinală de la Indian Wells, David Goffin - Milos Raonic, va începe de la ora 20:15.

A doua semifinală, Novak Djokovic - Rafael Nadal, se va juca în jurul orei 21:30.