Un punct câştigat ieri în faţa celor de la Midtjylland şi handbalistele de la CSM, echipă aflată la debutul în Ligă, îşi luau biletul pentru sferturile de finală. Ele le-au vrut însă pe amândouă, ca să fie sigure. Nu e niciodată simplu când orgoliile sunt provocate.

Pe bancă, Helle Thomsen, antrenoarea gazdelor, ţipă din adâncul plămânilor, roşie la faţă de nervi. Team-ul ei avea să conducă doar de cinci ori pe toată durata meciului.

Dincolo, Kim Rasmussen, tatuajul cu busolă ascuns la îndoitura cotului, caută mereu formula potrivită. Are în cap o variantă, dar mai aşteaptă până s-o acceseze.

Şi aşa se încheie prima jumătate, cu o Martín fără greşeală, cinci goluri din tot atâtea şanse, Pessoa impozantă în poartă până când şi-a cerut schimbarea din cauza unor dureri la spate nepotolite de punga cu gheaţă, Gulldén exactă de la 7 metri. Dar e egal, 12-12. Nimic încă decis.

Atunci, în primele minute ale reprizei secunde, aruncă Rasmussen pe teren cartea câştigătoare. E Bianca Bazaliu, are 18 ani şi jumătate şi e campioană mondială de junioare în 2014 cu naţionala României.

Fata n-are frică, aruncă exact ca din tun, iar adversarele se uită una la cealaltă parcă zăpăcite: "De unde a răsărit puştoaica asta?". Două goluri consecutive, ambele în minutul 37, două lovituri seci, ca un tăiş rece înfipt în poartă, rup meciul.

De acolo, handicapul devine irecuperabil pentru gazde, augmentat şi de revenirea inspirată în poartă a lui Pessoa şi de reuşitele lui Gulldén, pe fondul unei apărări mai mobile şi mai agresive.

Spre final, până şi colerica antrenoare Thomsen s-a calmat. Aproape îşi şopteşte indicaţiile la time-out. Dincolo se simte siguranţa.

Tânăra Bianca ascultă cu atenţie sugestiile lui Rasmussen, dar, mai mult ca sigur, un zâmbet mare îi înfloreşte în interior. Va termina meciul cu 5 goluri şi va merge, alături de echipa ei, în "sferturile" Ligii. Ambele reuşite la debut. Cine ştie ce va mai fi la anul?

FC Midtjylland    23
Jorgensen 7, Ahlm 3, Jensen 3, Jacobsen 2, Thorsgaard 2, Woller 2, Boegelund 1, Kristiansen 1, Pedersen 1, Augustesen 1

CSM Bucureşti    28
Gulldén 8, Rodrigues 6, Bazaliu 5, Martín 5, Da Silva 2, Brădeanu 1, Fisker 1

CSM Bucureşti-Rostov Don se dispută sigur în ”sferturi”. HCM îşi află oponenta după ultima etapă.

În grupa CSM-ului, lucrurile sunt mult mai clare decât în cea a băimărencelor, chiar dacă Vardar a învins aseară campioana Europei, Buducnost, la care Neagu a avut o evoluţie ştearsă, 3 goluri din 11 acţiuni!

Buducnost nu mai poate pierde primul loc dacă va câştiga acasă cu Midtjylland, iar CSM-ul poate încurca Györul dacă o bate la Bucureşti. Vardar poate profita.

În schimb, Baia Mare are şanse mici la locul 2. Larvik nu trebuie să câştige în Franţa în faţa unei echipe debusolate, care nu mai are şanse la calificare. Maramureşencelor le rămâne în acest caz bătălia pentru locul 3, cu Ferencvaros. Pentru asta trebuie să nu piardă la Budapesta.

"Sferturile" sunt programate pe 1/3 aprilie, returul pe 8/10 aprilie. Locurile 1 şi 2 joacă turul în deplasare şi manşa a doua acasă.

6. Thuringer HC 9 0 1 8 216-265 1

*primele patru clasate se califică în "sferturi"
Rezultate: HCM Baia Mare-Thuringer 38-27, Larvik-FTC 37-31, Rostov-Fleury 38-21.
Ultima etapă: FTC-Baia Mare (27 februarie), Thuringer-Rostov, Fleury-Larvik (28 februarie)