Cristiano Ronaldo nu a pierdut vremea în deschiderea meciului cu Athletic Bilbao şi a marcat în minutul 3 cu un şut plasat în vinclul porţii apărate de Iraizoz.

Bucuria celor de la Real Madrid nu a durat prea mult, Eraso aducând egalarea după doar 7 minute.

Oamenii lui Zinedine Zidane au mărit ritmul din acel moment, iar James Rodriguez a readus-o pe Real Madrid în avantaj cu un şut spectaculos, în minutul 37. Până la pauză, neamţul Toni Kroos a avut timp să mărească avantajul gazdelor, 3-1.

În repriza a doua, bascii au forţat revenirea, însă defensiva ezitantă a lui Real a fost salvată de câteva intervenţii bune ale lui Navas. Portughezul Ronaldo a controlat perfect o centrare şi a înscris simplu din 8 metri, în minutul 87, însă tabela a fost închisă de Elustondo, cu capul, în primul minut de prelungire.