Cercetarea a fost efectuată luând în considerare viteza pe minimum trei metri şi analizând performanţele din ultimii trei ani de la Openul Australiei.

Potrivit studiului, Novak Djokovic a înregistrat o viteză maximă de 36.02 kilometri pe oră, dar s-a clasat pe locul doi în privinţa vitezei medii după britanicul Andy Murray - Djokovic cu 14.89 km/oră, iar Murray 15.89 km/oră.

Djokovic (29 de ani) se află pe locul doi în clasamentul mondial şi a câştigat şapte turnee în 2016, printre care Openul Australiei (Melbourne) şi Openul Franţei (Paris).

Simona Halep a avut o viteză maximă de 23.04 kilometri pe oră, în timp ce numărul 1 mondial, germanca Angelique Kerber, a înregistrat cea mai bună viteză medie pe teren, 14.27 km/oră. Halep (25 de ani) ocupă poziţia a patra în ierarhia mondială şi a cucerit trei trofee în acest an. La Openul Australiei, românca a fost eliminată încă din primul tur.

Iată topul celor mai rapizi jucători de tenis din lume, potrivit Tennis Australia şi Game Insight Group: