Manchester City a învins-o pe FC Barcelona cu 3-1, în cel mai aşteptat meci al serii de marţi din UEFA Champions League. Ilkay Gundogan a fost de neoprit şi a marcat iar de două ori, după ce a izbutit o "dublă" şi în ultima etapă din Premier League, când City a bătut-o cu 4-0 pe West Bromwich.

La Sofia, Ludogoreţ a avut un început de vis cu Arsenal, Keşeru a marcat pentru 2-0 la capătul primului sfert de oră, însă londonezii au revenit, au egalat până la pauză, pentru ca în minutul 88 să marcheze chiar golul victoriei, prin Mesut Ozil.

În Olanda, Robert Lewandowski a fost decisiv pentru Bayern, care a trecut cu 2-1 de PSV Eindhoven. Fostul atacant al Borussiei Dortmund a ajuns, astfel, la 19 goluri marcate în 18 partide pe care le-a jucat în acest sezon. De 5 ori a punctat Lewandowski pentru naţionala Poloniei, în preliminariile pentru Mondialul din 2018.

Cu fostul dinamovist Miha Mevlja printre titulari, ruşii de la Rostov au fost aproape de un egal incredibil cu Atletico Madrid. Oaspeţii au rezistat până la ultima fază a meciului, dubla francezului Griezmann aducând victoria gazdelor, scor 2-1.