Meciul a început cu o intrare cu talpa lui Jamie Vardy asupra lui Cesar Azpilicueta, în urma căreia arbitrul jocului, românul Ovidiu Haţegan, şi-a păstrat cartonaşele în buzunar.

În scurt timp, atacantul lui Leicester a obţinut un penalty, din care Adam Lallana a deschis scorul, în minutul nouă. După pauză (minutul 48), Vardy a mărit avantajul „Albionului”, punctând cu o lovitură de cap, după o centrare a lui Henderson. Apoi, putea fi chiar 3-0, însă Theo Walcott n-a profitat de erorile din defensiva spaniolă.

Ibericii au arătat însă mai bine după ce Lopetegui i-a introdus pe teren pe Ander Herrera, Isco şi Morata. După o eroare a lui John Stones, Iago Aspas a redus din diferenţă, în minutul 89, marcând chiar la debutul în echipa naţională.

În al şaselea minut al prelungirilor a venit şi egalarea, Isco reuşind să-l învingă pe Heaton, de lângă Eric Dier, dintr-un unghi aproape imposibil.

Partida a fost arbitrată de către Ovidiu Haţegan.

Echipele:

Anglia: Hart (Heaton 46) - Clyne, Stones, Cahill (Jagielka 46), Rose (Cresswell 79) - Dier, Henderson, Lingard, Lallana (Walcott 27), Sterling (Townsend 65) - Vardy (Rashford 67).
Selecţioner: Gareth Southgate.

Spania: Reina - Carvajal, Inigo Martinez, Nacho, Azpilicueta - Busquets (Nolito 77), Mata (Aspas 46), Thiago (Herrera 56) - Vitolo (Koke 46), Silva (Isco 63), Aduriz (Morata 63).
Selecţioner: Julen Lopetegui.