moldova
Moldova este reprezentata la acest concurs cu 12 sportivi (7 - lupte libere, 4-greco-romane si o sportivă la lupte feminine.
moldova
Prima zi de concurs a adus în puşculiţa Moldovei şi prima medalie. Mihai Sava, în categoria de greutate 65 kg, a cucerit medalia de argint. În preliminarii, studentul Universităţii de Stat de Educaţie Fizică şi Sport l-a învins pe Chubak Temkrbaev din Kîrgîzstan, apoi pe rusul Victor Stepanov.
moldova
În finală Mihai la avut ca adversar pe Meirzhan Ashirov din Kazahstan şi a cedat cu scorul de 10:5.
Anatolii Buruian - categoria de greutate 57 kg a cedat în prima lupta în ultimele 10 secunde sportivului kîrgîz Zholdoshbekov Urlan.
moldova
Al 3-lea sportiv moldovean ce a participat în această zi a fost Egor Olar, categoria 97 kg.
În prima lupta Egor a fost net superior faţă de Kristof Vittmann din Ungaria.
moldova
În etapa a doua, adversarul sportivului nostru a fost iranianul Amir Mohamadi, căruia i-a trebuit nu prea mult timp pentru a deveni câştigător.
moldova
Pentru locul 3, Olar a cedat sportivului din Belarus Alexandr Huştin, clasându-se pe locul 5.
moldova
Menţionăm că, astăzi vor intra in concurs alţi 3 sportivi moldoveni: Gheorghi Statov - 61 kg, Nicolai Chireacov -70 kg şi Alexandr Romanov + 125 kg.