Pentru Halep, întâlnirea din ultima etapă, împotriva slovacei Dominika Cibulkova, programată joi, devine, astfel, decisivă.

Kerber a început mai bine şi a reuşit break-ul în chiar primul game al meciului, dar, la 3-1 în favoarea liderului mondial, Halep a câştigat trei game-uri la rând şi ar fi putut chiar face 5-3, însă a irosit o şansă de a câştiga împotriva serviciului.

Scăpată din cel mai dificil moment în care s-a regăsit pe durata meciului, Kerber a câştigat primul set cu 6-4 şi l-a început pe cel secund la fel ca pe primul, cu un break.

De această dată, Simona nu a mai putut reveni. Ba mai mult, principala favorită s-a desprins la 5-1, apoi, după un ultim game în care a ratat două mingi de meci, dar a şi salvat două mingi de break, jucătoarea din Germania a închis setul secund cu 6-2.

În urma acestei victorii, scorul întâlnirilor directe dintre Kerber şi Halep a devenit egal, 4-4.

Cu o victorie şi o înfrângere, Halep are, în acest moment, asigurat un premiu de 283.00 de dolari şi 375 de puncte WTA.