Dinamo-Auto a tremurat serios la Ternovca pentru a elimina FC Sfântul Gheorghe Suruceni. Tiraspolenii au învins cu 3-2, cu golul victoriei venit pe final de meci, minutul 88 prin Scripcenco. Până în acel moment, partida se îndrepta spre prelungiri, după ce scorul indica 2-2. Au înscris pentru gazde Diarra (13), Truhanov (66) şi Scripcenco (88), în timp ce pentru oaspeţi şi-au trecut numele pe tabela de scor Luca (18) şi Maxim (43).

La Comrat şi Tiraspol, a plouat cu goluri din partea prim-divizionarelor. Zaria Bălţi a spulberat cu 8-1 gazdele de la Găgăuzia. Au înscris, rând pe rând, Boghiu (11, 40), Picuşciac (48, 54, 78, 90) şi Ovseanicov (58, 88). La pauză, Sheriff conduce pe teren propriu cu 9-0 Codru Lozova. Au marcat în prima parte Ivancic (2, 21, 44, 45), Savic (25), Ivanov (32, 35, 36) şi Bayala (39).

Cel de-al doilea meci, care a opus echipe din prima ligă, Speranţa a întâlnit la Nisporeni Saxan. Formaţia din Ceadîr-Lunga s-a impus cu 1-0 prin golul lui Eza din minutul 45.În primul duel al echipelor din Divizia Naţională, Milsami s-a impus fără emoţii, pe teren propriu, 4-0, în faţa Academiei Chişinău. Au marcat pentru vulturii-roşii: Andronic (17, 55), Zhigulev (29) şi Racu (61).Petrocub-Hînceşti merge în optimi după victoria de la Sîngerei, 3-0, cu Spicul Chişcăreni. Au marcat Patraş (52, penalty) şi Ambros (79, 90+3).