Albania a ţinut în şah Spania, timp de mai bine de o repriză, însă gafele defensive ale gazdelor au contat decisiv. După 55 de partide de invincibilitate în preliminariile Campionatului Mondial,naţionala antrenata de Julen Lopetegui a început în forţă meciul de la Skhoder. Berisha s-a opus prima dată în faţa atacanţilor iberici în minutul 12, apoi a intervenit excelent la şutul lui Vitolo. (18).

De partea cealaltă, gazdele au avut un singur şut periculos prin Roshi, (35) şi la pauză s-a intrat fără goluri, însă cu o posesie clară a Spaniei, 73%. Deschiderea scorului a venit în minutul 55, după eroarea lui Berisha - intercepţie Vitolo, pasă decisivă David Silva şi gol Diego Costa.

O noua greşeală în apărarea albaneză a adus golul secund - Hisaj a fost depăşit uşor de Nolito, care a majorat avantajul oaspeţilor (62). 0-2 a fost rezultatul final, şi Spania a redevenit lider în Grupa G, cu 7 puncte după 3 etape.

Echipele:

Albania: Berisha - Hysaj, Djimsiti, Mavraj, Agolli - Roshi, Lila, Xhaka (75 Hyka), Memushaj (68 Basha), Lenjani (46 Aliji) - Balaj;
Antrenor: Giovanni De Biasi;

Spania: De Gea - Ramos (Inigo Martinez), Pique, Nacho Monreal - Thiago Alcantara, Busquets, Iniesta (78 Isco), Koke - Vitolo (60 Nolito), Diego Costa, David Silva;
Antrenor: Julen Lopetegui.