Înainte de startul meciului, directorul general al FC Cernomoreţ, Serghei Kernitskii, i-a înmînat lui Andrian Sosnovschi un cadou pentru Vladimir Veber, care din probleme de sănătate nu a făcut deplasarea la Odesa. Astfel cei de la FC Chernomorets l-au felicitat pe fostul său antrenor de portari cu cei 75 ani împliniţi acum 2 luni.

Ambele echipe au avut jucători plecaţi la selecţionate (FC Cernomoreţ – 6 şi FC Milsami – 8) dar acest lucru nu s-a afectat viteza de joc. A fost un meci interesant şi cu multe ocazii de poartă. Deşi elevii lui Andrian Sosnovschi s-au văzut conduşi din minuta 17, ei au dominat prima repriză. În minutul 35 Ilya Belous a egalat 1-1. În partea secundă a meciului acelaşi Belous a avut două momente de unul la unul cu portarul dar a reuşit să înscrie numai o dată în minutul 62 pentru 2-1. Marinarii au reuşit să înscrie pentru 2-2 pe final de meci, minutul 88, cu un şut de la distanţă.