Meciul a durat doar o oră şi 13 minute, fiind cea mai scurtă partidă disputată în istorie de cei doi.

Aceasta a fost a 47-a întâlnire dintre cei doi şi, pentru prima oară în carieră, Djokovic a trecut în avantaj la acest capitol (24-23). Mai mult, sârbul de 28 de ani este singurul adversar al lui Rafa, din big 4 (Murray, Federer, Djokovic, Nadal), care se poate lăuda cu această performanţă.

Numărul unu mondial a câştigat astfel al 60-lea trofeul al carierei, după ce a ajuns la cifre impresionante în faţa ibericului: l-a învins în 9 dintre ultimele 10 întâlniri şi în 17 dintre ultimele 24.

Nole a câştigat ultimele 14 seturi disputate împotriva lui Nadal, care nu a câştigat mai mult de 3 game-uri pe set: 6-3, 6-1, 6-2, 6-2, 6-3, 6-3, 6-1, 6-2

De partea cealaltă, pentru Rafael Nadal aceasta este a doua cea mai severă înfrângere a carierei, într-o finală, după cea din ultimul act de la Chennai (2008), 0-6, 1-6 cu Mihail Iujnîi.