Gazdele au cerut penalty după un sfert de oră, la henţul lui Medel, trecut însă inexplicabil cu vederea de Paolo Tagliavento. Arbitrul n-a mai ezitat cu 10 minute înainte de finalul primei reprize, la duelul din careu dintre Murillo şi Cuadrado. Morata a marcat primul său gol din octombrie încoace, din penalty.

Spaniolul a făcut apoi dubla, după încă o greşeală în defensiva Interului, în minutul 63. Inter a rămas în 10 oameni după eliminarea lui Murillo, care a mai fost păcălit o dată de Cuadrado şi a văzut al doilea cartonaş galben.

Intrat în locul lui Mandzukic, Dybala a stabilit scorul final, 3-0, cu un şut printre picioarele lui Handanovic. Astfel, Inter mai are doar şanse teoretice pentru returul de la începutul lunii martie.

Pentru echipa lui Mancini urmează un nou "şoc". Derby-ul dintre Milan şi Inter este programat duminică, de la ora 21:45.