Francezul îl atacase pe sârb cu o zi înainte, afirmând că jucătorii nu îl mai suportă şi a fost aproape de surpriză, atunci când a împins meciul în decisiv, dar în setul 5, Nole a ajuns repede la 5-1 şi s-a impus până la urmă la 3.

Djokovic a avut nu mai puţin de 100 de greşeli neforţate în meci, un număr foarte mare pentru el, faţă de cele 68 ale lui Simon. Novak a recuperat la capitolul lovituri direct câştigătoare (62-32).

"Când joci împotriva unui jucător ca Gilles, te aştepţi la multe raliuri. Întotdeauna te solicită la la o extra lovitură. Am făcut foarte multe greşeli neforţate şi el a jucat bine", a comentat Nole.

În urma acestui meci, Djokovic s-a calificat în al 27-lea sfert consecutiv la un turneu de Grand Slam. În următoarea fază, va da piept cu Kei Nishikori, cel care a trecut de Jo-Wilfried Tsonga, cu 6-4, 6-2, 6-4.