Shuai Zhang (132 WTA) a făcut meciul vieţii în faţa Simonei. Sportiva din China a dominat partida de la un capăt la altul. A început excepţional cu un game câştigat rapid pe propriul serviciu, după care şi-a dublat avantajul cu un break. Zhang s-a trezit mai apoi că avea 4-0 în primul tur, dar Simona dădea semne că nu renunţă.

Abia la 0-4 şi-a revenit Halep care a luat un break, dublat de propriul serviciu, dar apoi a ratat şansa de a se apropia la un punct de adversara ei, deşi a avut trei mingi de break!

Cu un joc mult mai bun, variat, Zhang a păstrat cadenţa ţi, până la urmă s-a impus în primul set cu 6-4.

Simona Halep a început mult mai bine setul al doilea şi a părut chiar că este în cărţi pentru o revenire. A reuşit un break, dublat de propriul game şi sportiva noastră conducea cu 3-1. Halep n-a putut profita însă de avantaj, asta şi din cauza deselor greşeli pe care le-a făcut în acest meci.

Zhang a izbutit, din acel moment, cinci game-uri câştigătoare care i-au adus prima victorie într-un turneu de Grand Slam şi marea surpriză de la actuala ediţie a turneului australian.

În afara acestui succes istoric, Shuai Zhang a câştigat 42.340 de euro şi 70 de puncte WTA.