În partida tur, desfăşurată în noiembrie 2015 la Viena, Austria a câştigat cu 27-24. În condiţiile în care Italia şi Finlanda nu au putut încurca lupta celor două naţionale la vârf, meciurile directe dintre România şi Austria vor fi determinante în Grupa 2.

Graţie acestui rezultat, Austria s-a calificat în barajul pentru Mondial.

Meciul de la Baia Mare a avut de toate - în minutul 17, oaspeţii conduceau cu 3 goluri. România a reuşit însă să intre la vestiare la egalitate, 15-15.

În minutul 41, tricolorii lui Aihan Omer au pus pentru prima oară pe tabelă diferenţa care ne trebuia. Cel mai bun marcator al naţionalei, cu 8 goluri, a fost Ionuţ Ramba, care a părăsit definitiv terenul cu 10 minute înainte de final, după 3 eliminări. Chiar şi fără el, România s-a distanţat la 6 goluri, dar nu a fost de ajuns.

Austriecii au recuperat şi au cedat în final cu 29-32, suficient pentru a se menţine pe primul loc în grupă, gratie golaverajului mai bun în deplasare.