Românca a câştigat al doilea meci pe care l-a disputat în acest an după o oră şi 38 de minute.

Raportul mingilor direct câştigătoare a fost unul echilibrat, 22-21 pentru Halep, diferenţa făcându-se la erorile neforţate, capitol la care Simona a avut 33, iar Pliskova 43. Pliskova, finalistă anul trecut la Sydney, a adunat şase aşi, iar Halep doar doi.

Simona se impusese şi în primele două partide jucate până acum cu Pliskova (23 ani, 11 WTA), disputate anul trecut, cu 6-4, 7-6 (4) în finala de la Dubai şi cu 6-4, 6-4 în optimi la Indian Wells (unde a câştigat, de asemenea, titlul).

Halep va lupta pentru ultimul act al competiţiei, joi, 14 ianuarie (nu se ştie momentan ora) contra rusoaicei Svetlana Kuznetsova (25 WTA), care, la rându-i, s-a impus în două seturi în faţa italianceiSara Errani, scor 7-6, 6-0. Rusoaica a revenit senzaţional după ce în primul set a fost condusă cu 5-1.

Simona Halep, 24 de ani, şi Svetlana Kuznetsova, 30 de ani, fostă ocupantă a locului 2 mondial în 2007, s-au mai întâlnit de cinci ori până în prezent, sportiva din Constanţa conducând cu 3-2. Ultima lor partidă a avut loc în sferturile de finală ale turneului de la Roland Garros, ediţia 2014, iar Simona Halep a câştigat cu 6-2, 6-2.

Calificarea în semifinale este recompensată la Sydney cu un premiu de 36.600 de dolari şi cu 185 de puncte WTA.