Portarul Sampdoriei nu a mai avut ce face câteva zeci de secunde mai târziu la şutul lui Pogba (17), care a marcat al 4-lea său gol în acest sezon.

Campioana Italiei şi-a dublat avantajul la doar un minut de la reluare. Dybala i-a pasat decisiv lui Khedira (47). Echipa lui Allegri a trecut pe lângă 3-0 la şutul lui Dybala (63) şi lovitura de cap al lui Morata (63).

Gazdele au redus din diferenţă la primul şut pe poartă. Cassano a marcat al 8-lea său gol împotriva lui Juventus (65). Imediat, Fernando a trecut pe lângă egalare (67). Moisander a fost eliminat în prelungiri pentru un fault dur asupra lui Zaza (90+4), iar Chiellini a scos din faţa porţii goale la ultima fază a meciului (90+5).

Cele 9 victorii la rând îi asigură lui Juventus cea mai lungă serie câştigătoare din toate cele cinci mari campionate ale Europei. După ultimul rezultat negativ, înfrângerea cu Sassuolo, Juventus era pe poziţia a 12-a, la 11 puncte în spatele liderului de atunci, Roma.

ECHIPELE

Sampdoria: Viviano - Cassani, Moisander, Zukanovic, Regini - Soriano (Ivan, 37), Fernando, Barreto (Muriel, 73) - Carbonero, Cassano, Eder (Alejandro Rodriguez, 85)
Antrenor: Vincenzo Montella

Juve: Buffon - Rugani, Bonucci, Chiellini - Lichtsteiner (Cuadrado, 65), Khedira, Hernanes, Pogba, Evra - Dybala (Padoin, 89), Morata (Zaza, 77)
Antrenor: Massimiliano Allegri.