Vinicius Junior, nota zece după ce a reușit hat-trick-ul cu Levante: ”Putea să dea șase”

Vinicius Junior (21 de ani) a reușit primul său hat-trick în tricoul lui Real Madrid, la partida de campionat câștigată de galactici contra celor de la Levante, scor 6-0, în etapa a 36-a.

Brazilianul a bifat toate minutele în partida de pe Santiago Bernabeu și a avut o prestație de zile mari. Acesta a insistat să rămână în teren pentru a bifa tripla, deși Carlo Ancelotti voia să îl schimbe după ce reușise deja două goluri, pentru a fi ovaționat de fanii madrileni.

Prestația lui Vinicius Junior din partida cu Levante a fost remarcată și de către cei care au analizat partida de pe Bernabeu. Sud-americanul a primit nota zece, după ce a reușit primul hat-trick în tricoul celor de la Real Madrid.

”A fost peste tot cu Levante. A plutit pe tot terenul în căutarea mingii și nu i-a fost niciodată frică să alerge printre apărători. A reușit trei goluri, dar ar fi putut să dea cinci sau șase, ușor”, au notat cei de la 90min.com.

După ce a semnat a treia reușită cu Levante, Vinicius Junior a sărbătorit în stilul lui Cristiano Ronaldo.

Cifrele lui Vinicius Junior la Real Madrid în acest sezon

50 de meciuri a bifat Vinicius Junior pentru Real Madrid în acest sezon

21 de goluri și 20 de pase decisive a reușit Vinicius Junior

100 de milioane de euro este cota de piață a lui Vinicius Junior, potrivit Transfermarkt

45 de milioane de euro a plătit Real Madrid pentru Vinicius în 2018, când l-a adus de la Flamengo

Notele jucătorilor de la Real Madrid, după 6-0 cu Levante

De altfel, și Luka Modric a primit nota zece după meciul cu Levante. Croatul a reușit trei pase decisive în prima repriză a meciului de campionat.