Sursa foto: europa league, sferturile de finală

14 goluri în turul sferturilor Europa League

După ce marți și miercuri au avut loc meciurile tur din sferturile de finală ale Ligii Campionilor, joi seară s-au disputat primele manșe din sferturile UEFA Europa League. Gazdele au obținut victorii pe linie, dar în afara lui Arsenal, care a câștigat la 3 goluri diferență, nicio echipă nu pare să fi luat un avantaj decisiv în vederea calificării.

Formația lui Wenger a fost performera serii, în disputa cu rușii de la CSKA Moscova. Tunarii s-au impus la Londra cu 4-1, grație a două duble semnate de Ramsey și Lacazette. De remarcat că toate cele 5 goluri s-au marcat în primele 35 de minute ale meciului.

O partidă cu goluri multe a avut loc și pe Olimpico, acolo unde Lazio, echipa care a eliminat FCSB-ul în șaisprezecimile de finală, a câștigat cu 4-2 în fața lui Salzburg. Lulic, Parolo, Felipe Anderson și Immobile au marcat golurile formației la care Radu Ștefan a fost integralist.

La două goluri diferență s-a impus și Atletico Madrid în duelul cu Sporting Lisabona. Koke a deschis scorul chiar în minutul 1, iar Griezmann a stabilit scorul final în minutul 40. Odată cu acest meci, trupa lui Simeone a ajuns la peste 800 de minute jucate fară gol primit pe propriul teren.

Așa cum era de așteptat, cel mai echilibrat meci din sferturi le-a adus față în față pe Leipzig și Marseille. Nemții s-au impus la limită, 1-0, unicul gol fiind marcat de Werner în prelungirile primei reprize.

În total, în cele 4 meciuri s-au înscris 14 goluri, iar două dintre ele au rivalizat poate cu reușita lui Cristiano Ronaldo de la Torino. Parolo de la Lazio și Ramsey de la Arsenal au punctat cu execuții cu călcâiul, pe care le puteți vedea la știrile Digi Sport.

Rezultatele din turul sferturilor Europa League:

Lazio - Salzburg 4-2 (Lulic '8, Parolo '49, F. Anderson 74', Immobile 77' / Berisha pen. '14, Minamino '71)

Lazio (3-5-2): Strakosha - Luiz Felipe, De Vrij, Radu - Basta, Parolo, Leiva, Milinkovic-Savic, Lulic - Luis Alberto, Immobile

Salzburg (4-4-2): Walke - Lainer, Andre Ramalho, Caleta-Car, Ulmer - Haidara, Samassekou, Schlager, Berisha - Gulbrandsen, Dabbur

Atletico - Sporting 2-0 (Koke '1, Griezmann '40)

Atletico (4-4-2): Oblak - Juanfran, Savic, Godin, Lucas - Correa, Niguez, Gabi, Koke - Griezmann, Costa

Sporting (4-2-3-1): Antrenor: Patricio - Coentrao, Mathieu, Coates, Piccini - Battaglia, Carvalho - Ruiz, Fernandes, Martins - Dost

Leipzig - Marseille 1-0 (Werner '45+1)

Leipzig (4-4-2): Gulacsi - Laimer, Konate, Upamecano, Klostermann - Forsberg, Demme, Keita, Bruma - Augustin, Wener

Marseille (4-4-2): Pele - Sakai, Kamara, Luiz Gustavo, Amavi - Sarr, Sanson, Zambo Anguissa, Ocampos - Mitroglou, Payet

Arsenal - CSKA Moscova 4-1 (Ramsey '9, '28, Lacazette '22, '35 / Golovin '15)

Arsenal (4-4-1-1): Cech - Bellerin, Mustafi, Koscielny, Monreal - Mkhitaryan, Ramsey, Xhaka, Wilshere - Ozil - Lacazette

CSKA Moscova (3-5-2): Akinfeev - Berezutski, Ignashevich, Berezutski - Kuchaev, Golovin, Natcho, Dzagoev, Schennikov - Musa, Wernbloom