Barcelona a devenit campioană pentru a 26-a oară în istorie: Messi a înscris golul care a asigurat titlul catalanilor

Barcelona n-a ratat șansa de a deveni campioană cu trei etape înainte de finalul sezonului din Primera Division.

Catalanii au învins-o pe Camp Nou pe Levante, scor 1-0, și și-au asigurat și din punct de vedere matematic titlul: au nouă puncte în fața lui Atletico Madrid și avantajul meciurilor directe.

Ernesto Valverde l-a menajat în prima repriză pe Lionel Messi, pentru semifinala din Liga Campionilor cu Liverpool, însă l-a trimis în teren pe argentinian în partea a doua. Cvintuplul câștigător al "Balonului de Aur" a făcut și diferența contra trupei din Valencia: a înscris în minutul 62 singurul gol al partidei.