Moldova 1 - 4 Franța; Campioana mondială a ÎNVINS Republica Moldova

Selecţionata de fotbal a Moldovei a debutat cu o înfrângere în preliminariile Euro 2020. Echipa lui Alexandru Spiridon a fost învinsă pe stadionul Zimbru de Franţa, campioana mondială în exerciţiu.

„Tricolorii" au cedat în meciul de pe teren propriu cu scorul de 1-4. Susţinuţi frenetic de peste 10 mii de spectatori, jucătorii lui Spiridon au rezistat în faţa campionilor mondiali 24 de minute, până la golul lui Griezmann. Ai noştri au mai încasat încă 2 goluri în decurs de numai câteva minute. Mai întâi a marcat Varane în urma unui corner, după care a punctat şi Giroud.

Rezultatul de 0-3 s-a menţinut până aproape de finalul partidei. Mbappe, superstarul lui PSG, a ridicat scorul la 4-0. Vlad Ambros, atacantul lui Petrocub, a închis tabela. Acesta a fost introdus pe teren pe parcursul mitanului secund.

În celelalte meciuri ale grupe H, Turcia a învins în deplasare pe Albania cu 2-0, iar Islanda a dispus cu acelaşi scor de Andorra. Pe 25 martie, "tricolorii" vor juca în deplasare cu Turcia.