Sursa foto: europa league, semifinale

Am aflat echipele calificate în semifinale din Europa League

După ce marți și miercuri am aflat cele patru echipe calificate în careul de aşi al Ligii Campionilor, Europa League și-a desemnat și ea joi seară cele patru semifinaliste. Acestea sunt Arsenal, Atletico Madrid, Olympique Marseille și Salzburg.

Cel mai spectaculos meci a avut loc pe Stade Velodrome, acolo unde Marseille a învins-o pe Leipzig cu 5-2, după 1-0 pentru nemți în tur. Startul meciului din Franța a fost memorabil. În minutul 9 era deja 2-1 pentru gazde, după ce oaspeții deschiseseră scorul.

Lazio, a pierdut la scor, 1-4 pe terenul lui Salzburg, asta după ce pe Olimpico obținuse un avantaj de două goluri (4-2). Romanii au pierdut practic calificarea în 4 minute. După ce Immobile a deschis scorul și Dabbur a egalat un minut mai târziu, austriecii au avut 4 minute magice, în care au înscris 3 goluri.

Sporting Lisabona a pierdut cu 2-0 manşa tur contra lui Atletico Madrid, iar după meci președintele clubului a exclus din lot 18 fotbaliști. Lucrurile au revenit la normal în weekend când au fost reprimiţi, dar nemulţumirile au rămas. Cu toate astea, portughezii au câștigat cu 1-0, insuficient însă pentru a merge mai departe.

Arsenal a avut cea mai uşoară misiune, după ce au câştigat cu 4-1 meciul tur. Tunarii au remizat 2-2 la Moscova, asta deși au fost conduși cu 2-0. Echipa lui Wenger este după 9 ani într-o semifinală de cupă europeană. În 2009, "tunarii" au fost semifinalişti în Liga Campionilor.

RETURUL SFERTURILOR DE FINALĂ DIN EUROPA LEAGUE

CSKA Moscova - Arsenal 2-2 (Chalov '39, Nababkin '50/Welbeck '75, Ramsey '90+2) (în tur 1-4)

Echipele de start:

CSKA (3-5-2): Akinfeev - V. Berezutski, A. Berezutski, Ignashevich - Nababkin, Golovin, Bistrovic, Dzagoev, Kuchaev - Chalov, Musa

Arsenal (4-3-2-1): Cech - Bellerin, Mustafi, Koscielny, Monreal - Ramsey, Elneny, Wilshere - Welbeck, Ozil - Lacazette

Olympique Marseille - RB Leipzig 5-2 (Ilsanker aut '6, Sarr '9, Thauvin '38, Payet '60, Sakai '90+5/ Bruma '2, Augustin '55) (în tur 0-1), în direct la Pro x

Marseille (4-2-3-1): Pele - Sakai, Kamara, Luiz Gustavo, Amavi - M. Lopez, Sanson - Sarr, Thauvin, Payet - Mitroglou

Leipzig (4-4-2): Gulacsi - Ilsanker, Konate, Upamecano, Klostermann - Kampl, Demme, Keita, Bruma - Augustin, Sabitzer

RB Salzburg - Lazio 4-1 (Dabbur '56, Haidara '72, Hwang '74, Lainer '76/ Immobile '55) (în tur 2-4)

Salzburg (4-3-1-2): Walke - Lainer, Ramalho, Caleta Car, Ulmer - Haidara, Schlager, V. Berisha - Yabo - Hwang, Dabbur

Lazio (3-5-2): Strakosha - L. Felipe, de Vrij, Şt. Radu - Basta, Parolo, Leiva, Milinkovic Savic, Lulic - Immobile, L. Alberto

Sporting Lisabona - Atletico Madrid 1-0 (Montero '28) (în tur 0-2)

Sporting (4-2-3-1): Patricio - Pinto, Coates, Mathieu, Ristovski - Fernandes, Battaglia - Martins, Ruiz, Acuna - Montero

Atletico (4-4-2): Oblak - Juanfran, Savic, Godin, Lucas - Vitolo, Saul, Gabi, Koke - D. Costa, Griezmann