Sursa foto: marca.com

Nadal s-a oprit la 50 de seturi câştigate la rând: De luni va fi un alt numar unu mondial

Rafael Nadal a pierdut în sfârşit pe zgură. Cel mai bun din toate timpurile pe această suprafaţă, "Matadorul" a cedat în sferturile de la Madrid, în faţa lui Thiem. Austriacul s-a impus cu 7-5, 6-3, într-o partidă în care ibericul a fost departe de prestaţiile sale obişnuite.

După ce a bătut toate recordurile pe suprafaţa roşie, ieri câştigând al 50-lea set la rând (record absolut, independent de suprafaţă), Rafa şi-a permis să se relaxeze.

Cele 21 de meciuri fără înfrângere pe zgură sunt acum istorie, ibericul cedând neaşteptat în faţa lui Thiem, un jucător cu fluctuaţii mari în joc, în acest sezon.

Austriacul s-a mobilizat excelent astăzi, dar, în ciuda evoluţiei sale foarte bune, trebuie spus că Rafa a fost departe de forma sa maximă. Probabil nici nu avea cum să fie altfel, având în vedere rezultatele fantastice din ultimul timp.

Înfrângerea de azi înseamnă că Nadal nu îşi poate apăra punctuele cucerite anul trecut în capitala Spaniei, astfel că de luni Federer revine pe locul 1 ATP.