Bayern Munchen a cucerit Supercupa Germaniei: Victorie zdrobitoare cu Eintracht Frankfurt

Bayern Munchen este din nou supercampioana Germaniei, pentru al doilea an consecutiv. Bavarezii s-au distrat pe teren cu Eintracht Frankfurt.

Lewandowski a dat start spectacolului în minutul 21 şi tot el a făcut 2-0 patru minute mai târziu. Recitalul polonezului a continuat şi după pauză, iar Bayern conducea cu 3-0 în minutul 54. Jucătorii lui Frankfurt au rămas fără reacţie, aşa că echipa lui Kovac a profitat din plin. Kingsley Coman şi-a trecut şi el numele pe tabelă şi tot el i-a pasat decisiv lui Tiago Alcantara, în minutul 85 pentru 5-0.

Este a şaptea Supercupă din istoria lui Bayern, record în Germania.

Bayern i-a zdrobit pe cei de la Frankfurt la toate capitolele. Echipa lui Lewandowski a avut o posesie de 68%, iar la capitolul șuturi pe poartă, raportul a fost de 7 la 1. În ceea ce privește pasele, Bayern a legat 587, spre deosebire de echipa adversă, care a reușit doar 225. Pentru echipa lui Kovac au jucat și veteranii Ribery și Robben, titulari. Doar francezul a jucat tot meciul. Olandezul a fost înlocuit de Coman în minutul 57.