Croații, pentru prima dată în finala unui Mondial: Franța - Croația, marea finală

Reprezentativa Croaţiei a învins, miercuri, la Moscova, cu scorul de 2-1, după prelungiri, selecţionata Angliei, şi s-a calificat pentru prima oară în istoria sa în finala Cupei Mondiale.

În minutul 5, Trippier a deschis scorul din lovitură liberă. Croaţia a egalat în minutul 68, când Perisici a marcat din centrarea lui Vrsaljko.

Perisic s-a înălţat în careu, a trimis către Mandzukic, care a tras pe lângă Pickford. Meciul a fost arbitrat de turcul Cuynet Cakir. În finală, naţionala Croaţiei va evolua contra Franţei. partida se va juca duminică la Moscova, cu începere de la ora 18.00, ora Moldovei. O zi mai devreme, la Sankt Peterburg, Belgia și Anglia vor lupta pentru locul 3. Această partidă va începe de la ora 17.00.