Franţa, doar egal înainte de startul Cupei Mondiale

Reprezentativa Franţei a remizat, 1-1, sâmbătă, la Lyon, împotriva Statelor Unite ale Americii, într-un meci amical, ultimul al naționalei lui Didier Deschamps înaintea Mondialului din Rusia.

Francezii au avut o evoluţie modestă şi doar reuşita lui Kylian Mbappe din minutul 79 a făcut ca jucătorii din Hexagon să obţină un rezultat de egalitate, după ce Green a profitat de o eroare a lui Sidibe în finalul primei reprize.

A fost meciul în care Olivier Giroud a fost la un pas de tragedie. Atacantul celor de la Chelsea s-a lovit cap în cap în minutul 55 cu fundaşul central al americanilor, Matthew Miazga, fiind în cele din urmă înlocuit de Didier Deschamps cu Ousmane Dembele. Giroud a avut mari probleme în a-şi menţine echilibrul la momentul ieşirii de pe gazon, ceea ce a produs o mică panică în staff-ul francezilor.

La Cupa Mondială din aceasta vară, Franţa face parte din Grupa C, alături de Australia, Peru şi Danemarca. "Cocoșii" vor debuta contra Australiei.