Tragedie în sportul mondial: Un medaliat la Jocurile Olimpice de la Sochi a fost înjunghiat mortal

Kazahul Denis Ten, medaliat cu bronz la Jocurile Olimpice 2014 de la Sochi în concursul de patinaj artistic, a fost înjunghiat mortal la vârsta de 25 de ani, informează BBC.

Agenţia Kazinform a anunţat că Ten a fost înjunghiat în coapsă joi, în oraşul Almatî, de doi bărbaţi care încercau să fure oglinzile retrovizoare ale maşinii sale. Sportivul, care avea şi două medalii la Campionatele Mondiale, a fost transportat la spital, unde a murit după trei ore din cauza rănilor. "Din păcate, el nu mai este printre noi", a afirmat un purtător de cuvânt al guvernului.

Patinatorul american Adam Rippon a scris pe Twitter: "A fost atât de amabil cu toată lumea şi o mare sursă de inspiraţie pentru mine şi pentru mulţi alţii. Denis, îţi mulţumesc pentru că ne-ai arătat cum să fii un campion. Ai petrecut mult prea puţin alături de noi."

Ten a concurat pentru a treia oară la JO în acest an, la PyeongChang, unde s-a clasat pe locul 27. Prima sa Olimpiadă a fost cea din 2010, de la Vancouver.