Sursa foto: uefa.com

Young Boys, Ajax și AEK, primele echipe calificate în grupe

S-au disputat primele trei partide din returul play-off-ului din UEFA Champions League. Cel mai disputat meci al zilei s-a disputat în Croația, unde Dinamo Zagreb a primit replica elvețienilor de la Young Boys Berna.

În tur, cele două au remizat, 1-1, și returul era deschis oricărui rezultat. Croații au deschis scorul repede, prin Hajrovic ('7) și păreau că vor defila, însă oaspeții au întors tabela în repriza secundă, în doar două minte, prin Hoarau ('64 si '66) si vor juca in premiera in grupele celei mai importante competiții europene intercluburi.

În Ucraina, Dinamo Kiev trebuia să întoarcă scorul cu Ajax, care s-a impus în tur cu 3-1, însă partida s-a terminat 0-0 și olandezii revin în grupe după o pauză de 4 ani.

În fine, la Atena, AEK a rezistat eroic în fața lui MOL Vidi, după ce în tur grecii au învins cu 2-1. S-a terminat 1-1 și galben-negrii vor fi prezenți în grupele competiției.

Echipele eliminate vor evolua în grupele Ligii Europa.